Úvodní strana > O rovnátkách >

Průběh léčby

První 3 návštěvy jsou stejné pro všechny typy rovnátek, od 4. návštěvy se informace týkají rovnátek fixních.

Konzultace – 1. návštěva

Během konzultace si poslechneme, co Vás k nám přivádí, co byste chtěli na svých zubech nebo zubech svého dítěte vylepšit. Prohlédneme chrup a v případě potřeby uděláme velký rentgen celého chrupu (často u dětí z důvodu kontroly prořezávání zubů).  Sdělíme Vám možnosti léčby a typ rovnátek,  pravděpodobnou délku a cenu léčby a odpovíme na Vaše dotazy. Konzultace trvá asi 20 min. Rozhodnete-li se jít dále, následuje vstupní vyšetření.

(Konzultaci a vstupní vyšetření lze v případě Vašeho zájmu spojit do jedné návštěvy.)

 

Vstupní vyšetření – 2. návštěva

Během vstupního vyšetření získáme od pacienta všechny informace potřebné k přípravě podrobného plánu léčby.

Vstupní vyšetření zahrnuje:

  • vyšetření zubů, dásní, skusu, čelistního kloubu
  • hodnotíme estetiku úsměvu ve vztahu k chrupu
  • fotky zubů a obličeje
  • dva rentgeny (OPG a telerentgen)
  • otisky zubů na studijní modely

Vstupní vyšetření trvá asi 30 min.

lékařka a dítě

Plán léčby – 3. návštěva

Na základě informací ze vstupního vyšetření jsme Vám připravili podrobný plán léčby a v této návštěvě ho s Vámi do detailu probereme. Plán léčby obsahuje podrobný postup ortodontické léčby od nasazení rovnátek až do konce léčby, případné zákroky potřebné před nasazením rovnátek (nejčastěji spravení kazu, dentální hygiena, vytržení zubu z ortodontických důvodů) a popis spolupráce pacienta během léčby rovnátky. V plánu je specifikována přesná cena za rovnátka (standardní kovové zámky) a lékařem odhadnutá doba léčby. Uvedená cena je konečná - obsahuje všechen ortodontický materiál na celou dobu léčby (průměrně 2 roky), výkony, které neplatí pojišťovna a retenční (stabilizační) vyndavací rovnátka, která se nosí po sejmutí fixních. (Připadá nám fér, říct Vám celou částku za léčbu, a ne pouze první fázi za nasazení rovnátek, jak se často děje.) Dále jsou vypsány příplatky za alternativní možnosti (estetické zámky, samoligovací zámky, neviditelná rovnátka Invisalign). Někdy je možno v léčbě postupovat dvěma způsoby, v tom případě připravíme dvě varianty plánu léčby a Vy se rozhodnete, co by Vám více vyhovovalo. Vše máte možnost si rozmyslet v klidu doma, třeba i po konzultaci s rodinou, a poté nám zavoláte, jak jste se rozhodli. Tato návštěva trvá asi 30 min.

 

Nasazení rovnátek – 4. návštěva

Nasazení rovnátek na jednu nebo rovnou obě čelisti. Na očištěný a připravený povrch skloviny Vám nalepíme zámky a kanyly/kroužky, nasadíme drát. Na závěr uděláme instruktáž ústní hygieny – jak čistit zuby s rovnátky – přímo na Vašich zubech, s Vaším kartáčkem.  Také Vás informujeme ohledně některých omezení a přizpůsobení ve stravě, aby se Vám neuvolňovaly zámky, nebo co nejméně :-). Nasazení trvá přibližně 1,5 h.

 

Kontrola – všechny další návštěvy do sejmutí

Budeme se setkávat po 6-10 týdnech. Při kontrolách ortodontista provádí potřebné úpravy rovnátka a vede léčbu ke stanovenému cíli. Kontrola trvá obvykle 30 min, při větších úpravách 45 min až 1 h.

 

Sejmutí rovnátka

Po dokončení léčby se fixní rovnátka sundají, zuby se očistí a vyleští. Vždy zároveň zhotovujeme i fixní retainer (podlepení drátem) na dolní přední zuby a často i na horní zuby a otiskujeme na retenční (stabilizační) rovnátka. Retenční rovnátka se nosí ještě určitou dobu na noc pro stabilizaci výsledku léčby, aby se zuby nezkřivily zpátky. Součástí návštěvy při sejmutí je focení zubů a obličeje, závěrečné rentgeny a otisky (jako při vstupním vyšetření). Sejmutí trvá asi 1,5 h. Následující den si přijdete pro retenční rovnátka. 

 

Kontroly retence

Krátká kontrola retenčních rovnátek a fixního retaineru. Dělá se jednou za půl roku a kontrolujeme při ní, jestli je se zuby vše v pořádku,  jestli Vám rovnátka sedí a jestli nedošlo k poškození retaineru (v tom případě ho opravíme).  Podle potřeby upravujeme frekvenci nošení retenčních rovnátek.