Úvodní strana > O rovnátkách >

Součásti fixních aparátů

Součásti fixních aparátů

Kotevní šroub

Kotevní šroub slouží k aplikaci síly na zub nebo skupinu zubů v případech, kdy nechceme recipročně ovlivnit sousední zuby. Pomáhají při uzávěru mezer, napřimování skloněných stoliček, intruzi zubů (posun zubů směrem do kosti) apod. Kotevní šrouby zavádíme v naší ordinaci. Zavedení je bezbolestné, trvá pár minut. Po vyřešení situace se šroub stejně rychle odstraní.

kotevní šroub v dolní čelisti - uzávěr mezery kotevní šroub v horní čelisti - intruze kotevní šrouby v dolní čelisti

 

Elastické tahy

Běžnou součástí léčby je použití elastických tahů (gumiček), které si pacient nasazuje a mění sám podle instrukcí. Používají se např. k uzavření mezer po vytržených zubech, posunu dolní čelisti vpřed a tzv. settlingu (detailnímu dosazení horních zubů na dolní).

elastické tahy - uzávěr mezer elastické tahy

 

Jumping aparát

Jumping aparát se používá ke korekci předkusu, posouvá dolní čelist vpřed do správného skusu. Nasazuje se na fixní aparát přibližně v polovině léčby - v horní čelisti na kroužky na šestkách a dolní konec je připevněn za špičák. Standardní doba nošení jumping aparátu je kolem 6 měsíců.

jumping aparát z boku - aktivace jumping aparát zepředu

 

Transpalatinální oblouk

Patrový oblouk je ze silného drátu a používá se k úpravě postavení šestek a k posílení kotvení např. při použití jumping aparátů.

patrový oblouk patrový oblouk s ramenem pro tah na retinovaný špičák

 

Implantáty a rovnátka

Implantáty nahrazují chybějící zuby. V ortodontické ordinaci se často setkáváme s pacienty, kterým chybějí některé zuby vrozeně, nebo jim byly vytrženy. Ve spolupráci s implantologem ortodonticky připravujeme vhodnou mezeru pro implantát, umíme pro něj i vytvořit novou kost ortodontickým pohybem zubu.

otevření mezer pro implantáty v místě dvojek implantáty v místě dvojek - po sejmutí

 

Fixní retainer

Fixní retainer je tenký drátek nalepený kompozitem na vnitřní plochu předních zubů. Používá se pro dlouhodobou stabilizaci výsledku ortodontické léčby. Drátek není vidět, nevadí jazyku, neomezuje v jídle, čištění mezizubí je možné pomocí mezizubních kartáčků. V naší ordinaci ho zhotovujeme standardně všem pacientům po sejmutí fixního aparátu v dolní čelisti, u dospělých pacientů často i v horní. 

fixní retainer dolní fixní retainer horní

 

Lingvální rovnátka (Lingvální oblouk)

Lingvální rovnátka (oblouk) spojuje dolní šestky, probíhá pod jazykem za dolními řezáky. Používá se ke kotvení nebo ve funkci mezerníku po předčasné ztrátě dětských stoliček – aby nedošlo k nežádoucímu posunu šestek dopředu a následně ztrátě místa pro stálé zuby.

lingvální oblouk

 

Headgear (zevní tah)

Pacient nosí 12-15h denně nasazený zevní tah na hlavě nebo na krku pro posun horních zubů dozadu. Cílem léčby je např. upravení předkusu. V naší ordinaci tuto metodu nepoužíváme, nahrazujeme ji modernějšími, méně obtěžujícími postupy.

headgear zepředu headgear z boku