Součásti fixních aparátů
Kotevní šroub
Kotevní šroub slouží k aplikaci síly na zub nebo skupinu zubů v případech, kdy nechceme recipročně ovlivnit sousední zuby. Pomáhají při uzávěru mezer, napřimování skloněných stoliček, intruzi zubů (posun zubů směrem do kosti) apod. Kotevní šrouby zavádíme v naší ordinaci. Zavedení je bezbolestné, trvá pár minut. Po vyřešení situace se šroub stejně rychle odstraní.
Elastické tahy
Běžnou součástí léčby je použití elastických tahů (gumiček), které si pacient nasazuje a mění sám podle instrukcí. Používají se např. k uzavření mezer po vytržených zubech, posunu dolní čelisti vpřed a tzv. settlingu (detailnímu dosazení horních zubů na dolní).
Jumping aparát
Jumping aparát se používá ke korekci předkusu, posouvá dolní čelist vpřed do správného skusu. Nasazuje se na fixní aparát přibližně v polovině léčby - v horní čelisti na kroužky na šestkách a dolní konec je připevněn za špičák. Standardní doba nošení jumping aparátu je kolem 6 měsíců.
Transpalatinální oblouk
Patrový oblouk je ze silného drátu a používá se k úpravě postavení šestek a k posílení kotvení např. při použití jumping aparátů.
Implantáty a rovnátka
Implantáty nahrazují chybějící zuby. V ortodontické ordinaci se často setkáváme s pacienty, kterým chybějí některé zuby vrozeně, nebo jim byly vytrženy. Ve spolupráci s implantologem ortodonticky připravujeme vhodnou mezeru pro implantát, umíme pro něj i vytvořit novou kost ortodontickým pohybem zubu.
Fixní retainer
Fixní retainer je tenký drátek nalepený kompozitem na vnitřní plochu předních zubů. Používá se pro dlouhodobou stabilizaci výsledku ortodontické léčby. Drátek není vidět, nevadí jazyku, neomezuje v jídle, čištění mezizubí je možné pomocí mezizubních kartáčků. V naší ordinaci ho zhotovujeme standardně všem pacientům po sejmutí fixního aparátu v dolní čelisti, u dospělých pacientů často i v horní.
Lingvální rovnátka (Lingvální oblouk)
Lingvální rovnátka (oblouk) spojuje dolní šestky, probíhá pod jazykem za dolními řezáky. Používá se ke kotvení nebo ve funkci mezerníku po předčasné ztrátě dětských stoliček – aby nedošlo k nežádoucímu posunu šestek dopředu a následně ztrátě místa pro stálé zuby.
Headgear (zevní tah)
Pacient nosí 12-15h denně nasazený zevní tah na hlavě nebo na krku pro posun horních zubů dozadu. Cílem léčby je např. upravení předkusu. V naší ordinaci tuto metodu nepoužíváme, nahrazujeme ji modernějšími, méně obtěžujícími postupy.